Un tânăr de 30 de ani și-a pierdut viața luni ieri, 6 aprilie, într-un accident cu un utilaj forestier răsturnat într-o exploatare de lemn din Leșu Ilvei. Este al doilea accident fatal care are loc într-o exploatare forestieră în ultimele 30 de zile, după cel de la Dealul Negru de zilele trecute, când un copac s-a prăbușit peste un tânăr muncitor. Și tot un accident într-o exploatare de masă lemnoasă semnalat într-o zonă izolată din Târlișua a alertat marți dimineața ISU BN, care a trimis un echipaj în zonă.
Tânărul găsit decedat
Salvatorii ISU: un echipaj SMURD, cei de pe o autospecială de intervenție și echipaj de terapie intensivă au reușit să ajungă la locul accidentului de muncă, o zonă izolată împădurită din extravilanul comunei Leșu, însoțiți și ajutați de salvamontiști. N-au mai avut ce face însă pentru tânărul muncitor, care era în stop cardio-respirator, după ce se răsturnase cu un utilajul forestier și n-a răspuns manevrelor de resuscitare, a precizat o informare de presă.


”La locul evenimentului a fost identificat conducătorul utilajului, un bărbat de 30 de ani, din Parva, care din nefericire, era decedat. Bărbatul, angajat al unei societăți comerciale, desfășura activități de exploatare lemnoasă. În urma celor constatate, polițiștii au întocmit un dosar de cercetare penală, urmând să fie stabilite cauzele și împrejurările producerii evenimentului” a precizat poliția Bistrița-Năsăud.
Salvamontiștii împreună cu echipajul SMURD și echipajul care deservește șenilata ISU Bistrița au ridicat luni seara trupul neînsuflețit al victimei din zona greu accesibilă în care a avut loc accidentul și l-au transportat la Serviciul de Medicină Legală Bistrița.
Foto: facebook Salvamont Bistrita









