Începând cu 1 iulie 2026, locuitorii din zonele de blocuri din județ sunt încurajați să colecteze separat biodeșeurile și să le depună în containerele maro de 1.100 de litri amplasate pe platformele de colectare, anunță ADI Deșeuri.
Biodeșeurile sunt deșeuri de origine organică, care se descompun în mod natural: frunzele, iarba și crengile, cojile de fructe și legume, zațul de cafea, cojile de ouă, plicurile de ceai, precum și florile și plantele ofilite.
ADI Deșeuri și Supercom subliniază că noul sistem presupune trei pași simpli: colectarea separată a biodeșeurilor în locuință, transportarea lor la platforma de colectare și depunerea în containerul maro. În containerele maro nu trebuie depuse deșeuri din plastic, sticlă, metal sau hârtie reciclabilă, scutece și produse de igienă, ambalaje alimentare ori deșeuri reziduale amestecate.
„Fiecare biodeșeu colectat separat acasă și depus în containerul maro face diferența. Sistemul funcționează doar atunci când fiecare dintre noi participă. Fără tine nu se poate! Implică-te pentru un viitor mai bun!”, au transmis aceștia în cadrul comunicatului de presă.











