Articolul care discrimina copiii cu CES înlăturat la Senat din Legile educației. Mulțumiri pentru contribuția parlamentarilor bistrițeni

Picture of Redactat de admin

Redactat de admin

Articolul din proiectul legilor educației care discrimina copiii cu nevoi educaționale speciale la accesul în școlile de masă a fost eliminat în dezbaterile comisiei de învățământ de la Senat, acolo unde a ajuns proiectul legislativ. Fondatoarea Asociației Autism Europa Bistrița si a Centrului de resurse în autism ”Micul Prinț, Ana Dragu, le-a mulțumit pe facebook mai multor parlamentari din Bistrița-Năsăud  care au răspuns apelului ei și au intervenit pentru înlăturarea aliniatului discriminator din proiect
Eliminarea discriminării create prin articolul 68, alin. 11 din proiectul legii Educației a fost solicitată de peste 100 de ONG-uri din rețeaua FEDRA și RO TSA , la care s-au adăugat și FePAL, Asociația Mame pentru Mame, SUPRA și Părinții cer schimbare, peste 150 de organizații și peste 6.300 de semnatari, a scris Ana Dragu pe facebook, odată cu mesajul de mulțumire pentru patru parlamentari si pentru presedintele PSD Bistrița-Năsăud, care s-ar fi implicat si cu care a ținut legatura direct pentru a determina înlăturarea prevederii discriminatorii: ”Vreau să le mulțumesc din suflet următorilor oameni: Diana Morar, Daniel Suciu, Bogdan Ivan, Emil Radu Moldovan, Lorant Sas, care s-au implicat activ în eliminarea acestui articol. Sigur mai sunt și alți politicieni, însă cu ei am ținut legătura zi și noapte în ultima săptămână. Ați reușit să vă dați mâna transpartinic și să evitați un abuz uriaș la adresa copiilor cu cerințe educaționale speciale” a mai scris Ana Dragu pe pagina de facebook. 
Potrivit edupedu.ro, paragraful a fost eliminat din proiectul legilor educației. Astazi în Senat, care este camera decizională, legile ar putea ajunge pentru dezbatere în plen.
Bistrița Express a mai scris despre acest subiect aici:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Te-ar putea interesa