Polițiștii au anunțat astăzi că au escortat chiar de 1 martie în Penitenciarul Bistrița un bărbat de 46 de ani din Leșu condamnat la închisoare pentru conducere fără permis pentru un an și șase luni.
Omul și-a forțat norocul la volan și a fost prins de mai multe ori, pedeapsa venind la capătul a celor puțin doi ani de procese. În instanțele din Bistrița-Năsăud cauzele penale pentru conducere fără permis sunt printre cele mai frecvente, fiind cu zecile în soluționare la fiecare dintre judecatoriile din județ. Iar la închisoare nu ajung decat cei care recidivează, magistrații acordând de regulă pedepse cu suspendare sau perioada de încercare după ce au fost prinși conducand fără permis la primele episoade.
Două tractoare și un autoturism conduse fără permis numai în weekend
Numai în weekend trei bărbați din județ s-au ales cu dosare penale pentru conducere fără permis. Este vorba de un tânăr de 29 de ani din Milaș surprins la volan pe Drumul Județean 173 în comuna sa, fără permis, de un altul de 32 de ani din Șieuț depistat pe Drumul Județean 154C, în localitatea Sebiș, în timp ce conducea un tractor, fără permis de conducere pentru nicio categorie și de un localnic de 56 de ani din Budacul de Jos oprit pe Drumul Județean 173, între localitățile Budacu de Sus și Șoimuș, cu un tractor care tracta o remorcă neînregistrată, și el fără permis. Toți s-au ales cu dosare penale.