Someșul Mare se află sub incidența unui cod galben hidrologic

Picture of Redactat de Bistrița Express

Redactat de Bistrița Express

Someșul Mare în Bistrița-Năsăud se află sub incidența codului galben hidrologic, anunță Administrația Bazinală de Apă Someș Tisa pe pagina de facebook. Atenționarea hidrologică este emisă de specialiștii Institutului Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor, pentru în intervalul 23 iunie, ora 12:00 – 24 iunie, ora 09:00.

Codul galben este instituit pentru cursurile de apă din bazinul hidrografic Someşul Mare, bazinul superior şi pe afluenţii din bazinul mijlociu şi inferior (judeţul Bistriţa-Năsăud).

Atenționarea vizează scurgeri importante pe versanți, torenți și pâraie, viituri rapide pe râurile mici, cu posibile efecte de inundații locale, precum și creșteri ale debitelor și nivelurilor apelor, cu posibile depășiri ale cotelor de atenție. Specialiștii INHGA menționează că fenomenele hidrologice potențial periculoase prognozate se pot produce și pe afluenți de grad inferior ai râurilor marcate pe hartă, precum și pe cursurile de apă necadastrate și recomandă vigilență sporită în cazul desfașurării unor activități expuse la inundații.” a precizat Administrația Bazinală de Apă Someș-Tisa

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Te-ar putea interesa