Autoritatea pentru Siguranța Aviației Civile(AIAS) a publicat primul raport al investigației privind prăbușirea la Colibița a aeronavei conduse de pilotul Marius Ionașcu, exact la o lună de la tragedia în care acesta și-a pierdut viața.
Potrivit investigatorilor aeronava a făcut un viraj pe dreapta cu unghi mare de înclinare după ce a survolat latura de nord a lacului, încercând să ajungă să zboare aproape de suprafață, însă a atins apa cu vârful aripii drepte, moment în care aripa s-a rupt și aeronava a pierdut brusc viteza:
”După decolare aeronava (nn care a plecat de pe Aerodromul Bistrița) a urmat un traseu direct spre lacul Colibița. La ajungerea în zonă aeronava a survolat o parte din latura nordică a lacului, după care pilotul a inițiat un viraj pe dreapta, cu unghi mare de înclinare, în coborâre, cu intenția de a intra pe lac pe o direcție probabilă de la est la vest și la o înălțime mică față de suprafața apei.
Pe timpul efectuării virajului, aeronava a atins cu vârful planului drept suprafața lacului. Ca urmare a acestui prim contact vârful planului drept s-a rupt, iar aeronava a pierdut brusc din viteză, concomitent cu o evoluție înclinată pe partea stângă, care a condus la un contact dur cu apa pe această parte” a precizat raportul AIAS.
Raportul precizează că pilotul avea o licență valabilă de pilot de avioane ultraușoare și 442 de ore de zbor, iar aeronava sa, un avion de mici dimensiuni, 336 de ore de zbor. Raportul publicat este deocamdată unul preliminar, care nu stabilește concluzii, raportul final urmând sa fie dat publicității la finalizarea anchetei: ”Investigația acestui eveniment este în curs de desfășurare. La finalizarea acesteia, concluziile și cauza probabilă a producerii accidentului vor fi publicate în raportul final, care va fi disponibil pe site-ul AIAS” precizează AIAS. În accident si-a pierdut viața pilotul de 61 de ani, care a fost declarat decedat după ce a fost adus la mal, în timp ce pasagerul său, un cetățean german, care a fost recuperat primul a scăpat nevătămat.
Raportul îl puteti citi aici:
Raport accident aviatic Colibița









