Un bărbat de 49 de ani care făcea lucrări la o hală în Rodna, de pe o schelă la înălțime s-a prăbușit în această după amiază în râul Someș. Victima accidentului fost scoasă din râu de apropiați însă era în stare de înconștiență atunci când s-a sunat la 112.
Cele două echipaje, unul al Ambulanței , celălalt de Terapie Intensivă Smurd l-au găsit pe bărbat în stop cardiorespirator și niciuna din manevrele de resuscitare nu a avut efect. Omul a fost declarat decedat
Potrivit polițiștilor bărbatul care a murit atât de dramatic făcea lucrări de intervenție -reparații în regim propriu la o hală când s-a întâmplat nenorocirea . ”Cadavrul a fost transportat la secția Prosectura a spitalului, în vederea efectuării necropsiei pentru stabilirea cauzelor decesului.A fost întocmit un dosar penal cu privire la infracțiunea de ucidere din culpă, polițiștii efectuând cercetări pentru stabilirea tuturor împrejurărilor producerii evenimentului” transmite Inspectoratul Județean de Poliție.
E al doilea caz din această săptămână din Bistrița-Năsăud de cădere de la înălțime de pe schele . In urmă cu două zile un călugăr de la Mănăstirea Parva s-a prăbușit de pe schelele mănăstirii și a fost nevoie de intervenția unui eliciopterr care l-a transferat în stare gravă la Cluj, la Clinica de neurochirurgie. Citeste despre acest caz:









