Primăria Bistrița are în plan amenajarea cel puțin unui parcușor special pentru plimbarea animalelor de companie, a anunțat ieri primarul Ioan Turc la interpelarea consilierului local Dan Dumitru Ciobănică.
Cea mai sigură locație pentru acest parc este însă Pădurea Schulevard, acolo unde Direcția de Servicii Publice a municipalității are în plan să realizeze amenajările speciale chiar anul acesta, i-a răspuns primarul care a explicat și că problema lipsei terenurilor disponibile e cel mai mare obstacol pentru mai multe amenajari de acest gen.
Turc spune însă că este eligibilă și zona Ștrandului Codrișor pentru un asemenea parc: ”Nu e ușor să identificăm zone în Bistrița pentru asemenea funcțiuni. Orașul are o lipsă cronică de terenuri, nu doar proprietate publică. Chiar dacă am fi dispuși să cumpărăm, avem puține variante, vedem acum căutând spații pentru parcări. Cred că se poate amenaja încă un parc pentru animale de companie în zona Ștrandului Codrișor”. Primarul a anunțat și că municipalitatea va achiziționa sistemele pentru pungi speciale destinate proprietarilor de animale care-si plimbă câinii : ”Am bugetat în schimb cumpărarea acelor sisteme pentru pungi ca să nu mai găsim situații neconforme în oraș. Ele vor fi puse cu prioritate în Parcul Municipal, în parcuri, locuri de joacă, pe axele de mobilitate” a mai spus Turc.
Foto: Declick