Două mari companii bistrițene din construcții, e vorba de Frasinul SRL și Dimex 2000, la pachet cu administratorii lor au fost trimise în judecată de DNA pentru folosire de documente false sau inexacte în contracte cu fonduri europene, informează Direcția Națională Anticorupție într-un comunicat de presă postat astăzi pe site-ul instituției.
Potrivit comunicatului de presă dosarul întocmit de Serviciul teritorial Cluj al DNA are patru inculpați: SC Frasinul SRL, SC Dimex 2000 Company SRL și administratorii lor, traian Larionesi, respectiv Ioan Scurtu iar ceea ce li se impută companiilor si reprezentanților acestora ar data de acum 7-8 ani. Este vorba, potrivit comunicatului de presă de documente legate de modernizarea de drumuri forestiere în Prundu Bîrgăului și Josenii Bîrgăului, și de materialele folosite, care ar fi fost obținute prin exploatare minieră fără licență, respectiv de la o mină fără licență, mina Colbu din Prundu Bârgăului. Celor trimiși în judecată DNA le impută și folosirea unor subcontractori fără să aibă avizul Agenției pentru Finanțarea Investițiilor Rurale. Valoarea prejudiciului, potrivit DNA ar fi de 4.156.577 lei de la AFIR și alte 34.122 lei în cazul Agenției Naționale pentru Resurse Miniere. Ambele instituții s-ar fi constituit părți civile în dosar. potrivit însă dosarului înregistrat la Tribunalul Bistrița-Năsăud si Primăria Prundu Bîrgăului s-a constitui parte civilă.
Redăm comunicatul dat publicității astăzi de DNA: ”În rechizitoriul întocmit, procurorii au reținut următoarea stare de fapt: În perioada 2014-2015, în contextul implementării a două proiecte finanțate din fonduri nerambursabile ce vizau modernizarea infrastructurii rutiere forestiere în comunele Josenii Bârgăului și Prundu Bârgăului, județul Bistrița-Năsăud, administratorii celor două societăți ar fi pus la dispoziția reprezentanților celor două comune mai multe documente nereale pe care aceștia din urmă le-ar fi depus fără vinovăție la Agenția de Plăți pentru Dezvoltare Rurală și Pescuit (A.P.D.R.P.).
Documentele respective cuprindeau informații nereale referitoare la:
– proveniența pietrei sparte ce a fost utilizată la construcția unora dintre drumurile forestiere (o parte din acest produs de carieră ar fi fost exploatat fără drept de la fosta mină Colbu, situată pe raza comunei Prundu Bârgăului),
– constructorul care ar fi efectuat în realitate majoritatea lucrărilor de construcție a unuia dintre drumuri (această activitate ar fi fost subcontractată fără drept unei societății comerciale, fără a fi anunțat beneficiarul lucrării).
Aceste demersuri ar fi avut ca rezultat prejudicierea, de către cei doi oameni de afaceri, a bugetului UE cu suma de 4.156.577 lei și a bugetului Agenției Naționale pentru Resurse Minerale în sumă de 34.122 lei.
În cauză s-au dispus măsuri asiguratorii asupra mai multor bunuri mobile și imobile ce aparțin celor două societăți comerciale.
Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale și Agenția Națională pentru Resurse Minerale au comunicat că se constituie părți civile în cauză.
Dosarul a fost trimis spre judecare la Tribunalul Bistrița-Năsăud cu propunere de a se menține măsurile asigurătorii dispuse în cauză” mai informează comunicatul DNA.
Dosarul la care face referire DNA e înregistrat deja la Tribunal Bistrita-Năsăud din 24 octombrie, dar încă nu are stabilit primul termen de judecată. Primăria Prundu Bîrgăului este parte civilă în dosar:
DOSAR Tribunalul Bistrita-Nasaud










