Intervenție în ziua de Crăciun: un urs de 2 ani salvat de jandarmi după ce-a rămas captiv într-un lanț de sârmă (VIDEO)

Picture of Redactat de admin

Redactat de admin

Un echipaj de jandarmi bistrițeni a intervenit în prima zi de Crăciun în ajutorul unui urs rămas captiv într-un lanț de sârmă pe Valea Munceilor, între localitatea Bistrița Bârgăului și Colibița. Cu ajutorul unui medic veterinar care a reușit să-l sedeze, ursul a fost eliberat din capcana în care a rămas prins.

La intervenția neobișnuită jandarmii au chemat nu doar medicul veterinar ci și  paznicului de vânătoare,  polițiști din cadrul Biroului Arme și Muniții, respectiv un reprezentant din cadrul primăriei Bistrița-Bârgăului, așa cum cer noile proceduri în aceste cazuri.

În această dimineață, jandarmii din cadrul Detașamentului 1 Mobil Bistrița au intervenit la un caz mai puțin obișnuit – un urs fiind prins într-un laț de sârmă. Intervenția a avut loc  pe raza Ocolului Silvic Bistrița-Bârgăului, în zona numita Valea Munceilor din localitatea Bistrița Bârgăului înspre Colibița (pe partea stângă a DJ 172 D).           (…)Zona în care s-a intervenit nu este una populată, ca urmare intervenția nu a pus în pericol alte persoane a precizat un comunicat al Inspectoratului Județean de Jandarmi .

Ursul captiv, un exemplar cam de 2 ani și cu o greutate de 80 de kilograme  a fost tranchilizat după care i  s-a desfăcut lațul din zona bustului. Animalul nu a fost rănit ca urmare a captivității accidentale. După ce a fost evaluat s-a luat decizia transportării și eliberării acestuia în  aceeași zonă, dar la o altitudine mai ridicată.

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Te-ar putea interesa