Un sucevean care a ajuns ieri cu programare pentru înmatricularea mașinii, o autoutilitară de circa 35000 de euro, la RAR Bistrița-Năsăud a rămas fără mașină după ce inspectorii au descoperit că autovehiculul figura în sistem drept furată din Spania.
După descoperire inspectorii RAR au sesizat imediat poliția care a demarat cercetări: ”În urma verificărilor efectuate, s-a constatat că autovehicul în cauză figurează ca fiind sustras din Spania, din data de 20 mai a.c., și a fost identificat de polițiști în posesia unui bărbat de 47 de ani din județul Suceava. Autoutilitara în cauză, în valoare de 35.000 de euro, a fost indisponibilizată de polițiști” a informat IPJ.
Deocamdată proprietarul mașinii este cercetat într-un dosar penal pentru tăinuire, însă cauza ar putea evolua în funcție de ceea ce vor descoperi polițiștii care cooperează cu autoritățile spaniole: ”În cauză a fost întocmit dosar penal cu privire la comiterea săvârşirea infracţiunii de tăinuire, iar polițiștii Serviciului de Investigații Criminale Bistrița-Năsăud continuă cercetările, în cooperare cu autoritățile judiciare din Spania, în vederea documentării faptelor și stabilirii vinovăţiei persoanelor implicate”