La loc comanda: Spitalul Clinic Județean de Urgență BN va fi condus de directorul administrativ și nu de cel financiar. Paul Szekely a preluat mandatul de la Gabriel Lazany

Picture of Redactat de admin

Redactat de admin

Surpriză în ultima zi a mandatului lui Gabriel Lazany la Spitalul Județean Clinic de Urgență (SCJU), înaintea preluării funcției de primar: noul manager general va directorul administrativ, Paul Szekely și nu Mirela Pop, managerul financiar, anunțată ca succesoare în luna iulie. 

Gabriel Lazany a explicat luni în ultima conferință de presă organizată în calitatea de manager al SCJU că o schimbare de legislație referitoare la condițiile pe care trebuie sa le îndeplineasca un manager de spital l-a obligat sa-și schimbe propunerea: între timp managerilor de spitale li s-a cerut pe langa absolvirea unui curs de management în conducerea serviciilor de sanatate și un masterat în economie (în cazul absolvenților de stiințe economice) a precizat Gabriel Lazany.

Paul Szekely este, potrivit CV-ului postat pe site-ul Spitalului absolvent al Facultății de Științe Economice, Universitatea Babeș-Bolyai Cluj-Napoca, Secția Finanțe-Bănci, în 1997. În echipa Spitalului Județean de Urgență lucrează din 2007:
„Sunt onorat, dar, în același timp, e o mare răspundere, pentru că e greu să fii manager după Gabriel Lazany. Suntem o echipă veche, sudată, am mare încredere în ei, spec că și ei în mine, să ducem spitalul mai departe. Direcția o știm, știm ce avem de făcut, nu avem decât de lucrat”, a spus Paul Szekely.

Gabriel Lazany a fost managerul general al Spitalului Județean Bistrița-Năsăud timp de 7 ani din iunie 2017, perioadă în care instituția medicală a urcat de la categoria a 3-a la rangul 2 de competență, a devenit din spital județean un spital clinic de urgență, cu pregatire rezidenți, a avut cea mai mare dinamică de medici din țară, atrăgând 157 de medici noi. În acest interval SJUB și-a ridicat un heliport, a reabilitat complet aripa centrală si secțiile externe, mai puțin Psihiatria care va fi reabilitata printr-un proiect , a ridicat o aripa nouă a clădirii centrale prin PNRR, urmând ca la darea în folosință aceasta sa aibă 15 specialități noi. De altfel în ultima zi de mandat la Spitalul Județean de Urgență BN Gabriel Lazany a făcut o trecere în revistă a realizarilor din cei 7 ani la conducere.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Te-ar putea interesa