Bistrița devine, în primul weekend din iulie, punctul de întâlnire al tinerilor pasionați de robotică și tehnologie. În perioada 4–5 iulie, echipa de robotică Bolts and Gears a Colegiului Național „Liviu Rebreanu” organizează ediția cu numărul 5 a competiției „Bolts and Speed”, un eveniment dedicat inovației și educației prin tehnologie.
Peste 400 de elevi din întreaga țară sunt așteptați să participe la competiția la care își vor pune la încercare roboții proiectați, construiți și programați chiar de ei. În cele două zile de concurs, roboții liceenilor vor concura în probe spectaculoase, precum rally, drag și off-road, fiecare dintre acestea testând viteza, precizia și performanțele.
Organizatorii spun că scopul competiției este de a promova educația STEAM (știință, tehnologie, inginerie, artă și matematică), încurajând învățarea practică, creativitatea și munca în echipă.
Evenimentul „Bolts and Speed” a reunit, de-a lungul celor patru ani peste 1.200 de participanți și este promovat de organizatori drept unul dintre cele mai importante evenimente dedicate roboticii organizate în județul Bistrița-Năsăud.
Competiția este inclusiv deschisă publicului, iar cei care doresc să descopere lumea roboticii și să îi susțină pe tinerii concurenți sunt invitați să participe la competiții în ambele zile, între orele 10:00 și 16:00.
Citește și:









