Bistrițenii care locuiesc la case sunt așteptați să scoată la poarta pubela galbenă miercuri, 17 septembrie .ADI Deșeuri atrage atenția că Supercom va ridica pubela cu plastic si metal doar în Bistrița, nu si în localitățile componente municipiului care au alt program.
În cazul localităților componente : Unirea, Viișoara, Sigmir, Sărata, Ghinda și Slătinița, pubela galbenă se va colecta în ultima zi de miercuri din lună, conform programului modificat recent. În luna septembrie ridicarea pubelei galbene în cartiere se va face în 24 septembrie, ultima miercuri din lună.
ADI deșeuri recomandă celor care au cantități mai mari de deșeuri reciclabile din plastic / metal, să procedeze ca și până acum, să le depozitez în saci transparenți și să le scoată împreună cu pubela galbenă , urmând să fie ridicate de operatorul de salubritate Supercom odată cu pubela galbenă.
Recomandarea Supercom este să nu scoateți alte tipuri de deșeuri pe lângă pubela galbenă
(menajer sau reciclabil – hârtie / carton și sticlă), deoarece mașina trimisă este destinată strict deșeurilor reciclabile din plastic / metal.
Calendarul de colectare a deșeurilor în fiecare localitate din județul Bistrița-Năsăud este disponibil pe:
www.adideseuribn.ro sau la tel. 0263.944 – Dispecerat Supercom.