E săptămâna pentru colectarea plasticului în cartierele Bistriței. ADI Deșeuri: ”Pregătiți miercuri pubela galbenă”

pubela galbenă
Picture of Redactat de Diana Schneider

Redactat de Diana Schneider

Pubela galbenă pentru deșeurile reciclabile din plastic / metal din localitățile componente ale Municipiului Bistrița, se colectează MIERCURI, 24 IUNIE, reamintește ADI Deseuri într-un comunicat de presă.

Conform programului de colectare a deșeurilor reciclabile, în a patra săptămână din lună, în ziua de miercuri se
colectează pubela galbenă pentru deșeurile reciclabile din plastic / metal în Unirea, Viișoara, Sărata, Ghinda, Sigmir și Slătinița.

”Vă rugăm să NU scoateți alte tipuri de deșeuri pe lângă pubela galbenă (menajer sau reciclabil – hârtie / carton și sticlă), deoarece MIERCURI 24 IUNIE 2026 operatorul de salubritate va ridica DOAR deșeurile reciclabile din plastic / metal din LOCALITĂȚILE COMPONENTE.  De asemenea, va rugăm să separați corect deșeurile în gospodărie și să nu
amestecați deșeurile reciclabile între ele, fiecare fracție de deșeuri reciclabile având programul ei de colectare.” 
a precizat ADI Deseuri.

Calendarul de colectare a deșeurilor în fiecare localitate din județul Bistrița-Năsăud poate fi consultat pe www.adideseuribn.ro sau la tel. 0263.944 – Dispecerat Supercom.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Te-ar putea interesa