A fost condamnat un fals comisar care l-a jecmănit pe un șofer din BN cu promisiunea că îi recuperează permisul și-l scapă de dosar

Picture of Redactat de Bistrița Express

Redactat de Bistrița Express

Un individ de 36 de ani care a profitat de necazul unui năsăudean, rămas fără permis de conducere în Suceava după o infracțiune în trafic și l-a stors de peste 3000 de euro, în tranșe contra promisiunii că-i rezolvă dosarul penal și-i recuperează permisul, a fost condamnat săptămâna aceasta de o instanță a Tribunalului Bistrița-Năsăud.

Escrocul care a pretins că este comisar la Poliția Investigații Criminale a fost condamnat la 2 ani și 6 luni de închisoare cu executare și la restituirea integrală a banilor primiți de la năsăudeanul naiv, însă sentința nu încă este definitivă.

Falsul comisar de poliție, pe numele real Ionuț Andrei M. a încercat să înduplece judecătorii bistrițeni în fel și chip să-i dea o pedeapsă mai mică și dacă se poate, cu suspendare”: că are 3 copii, unul cu probleme medicale grave, că știe 4 limbi străine, că are studii superioare și provine dintr-o familie educată și n-a mai avut probleme până acum cu legea, că nu a trăit din ilegalități, ba chiar că ”a socializat cu procurorul din cauză, cu care a avut un dialog sincer” (sic) potrivit dosarului cauzei consultat de Bistrița Express.

Și escrocul s-a mirat că i-a ieșit

Atât escrocul cât și avocații săi au susținut că înșelătoria a fost rudimentară, iar victima ar fi putut să-și dea seama printr-o simplă căutare că nu e în regulă, motiv pentru care au încercat să obțină o încadrare cu pedeapsa mai mică : ”printr-un demers minim persoana vătămată puteau să-și dea seama de faptul că nu este polițist criminalist, nu a prezentat anumite însemne, nu a prezentat anumite chestiuni prin care să le întărească convingerea. Nu negăm existența infracțiunii, însă dacă se va vedea ea este la limita între trafic de influență și înșelăciune” au susținut avocații.

Poveștile depănate în fața judecătorilor nu i-au putut șterge faptele

Inculpatul i-a luat năsăudeanului în total 16 800 de lei, de 6 ori, în 2025 în perioada 17 februarie-mai, până acesta l-a denunțat : ” inculpatul a susținut în mod nereal că este polițist criminalist, cu funcție înaltă care are o putere foarte mare, în fața martorului care era inculpat într-un dosar aflat pe rolul Judecătoriei Năsăud pentru comiterea unei infracțiuni rutiere, și în aceste condiții, susținând că are o influență asupra unor magistrați și altor persoane, va determina pe aceștia să procedeze contrar îndatoririlor de serviciu și să soluționeze favorabil dosarul penal în care era cercetat martorul denunțătorși că i se va restitui permisul de conducere, sens în care a pretins și primit mită, mai multe sume de bani, în total suma de 16.800 lei” se arată în dosarul cauzei.

În cele din urmă instanța l-a condamnat cu executare pentru trafic de influență la 2 ani și 6 luni, dar si la restituirea sumei de 15400 de lei păgubitului din Năsăud. Pentru că a fost în arest preventiv în timpul cercetarilor, circa 6 luni, perioada îi va fi scazută din pedeapsă:

Bistrița Express a mai scris despre caz aici:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Te-ar putea interesa